Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Sposoby na skuteczne stworzenie oświetlenia parkowego

Sposoby na skuteczne stworzenie oświetlenia parkowego

 

Nie ma jednoznacznych przepisów prawa, które wskazywałyby niezbędne parametry techniczne dla oświetlenia parkowego. Zaplanowanie tej przestrzeni wymaga jednak analizy potrzeb użytkowników.

 

Cechy niezbędne w przypadku oświetlenia parkowego

Elektryczne lampy parkowe są najwygodniejszym rozwiązaniem, na jakie można zdecydować się w przypadku tak rozległej przestrzeni. Są energooszczędne, trwałe, nie nagrzewają się, są wodoszczelne, a ponadto umożliwiają nowoczesne sterowanie. Z perspektywy zwykłego użytkownika najważniejsze jest jednak to, że zapewniają bezpieczeństwo po zmroku.

Barwa i natężenia światła w parku powinny umożliwiać rozpoznawanie twarzy, dostrzeganie zarysów postaci z daleka np. zwierząt, pieszych, rowerzystów. Ważne jest, aby światło gwarantowało komfort wizualny w trakcie spaceru, umożliwiało bezpieczne pokonywanie alejek parkowych. Musi sprzyjać także relaksowi i dawać wytchnienie dla oczu. Najczęściej do parku wybierane są lampy emitujące światło ciepłe lub dzienne.

W przypadku oświetlenia parkowego bardzo duże znaczenie ma bezawaryjność. Obudowa musi odznaczać się bardzo dużą szczelnością na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mróz. Minimalna klasa odporności to w tym przypadku IP65.

Warto także sprawdzić, jaką żywotność lamp podaje producent. Im dłuższa, tym wymiana nie będzie konieczna w aż tak szybkim tempie.

 

Lampy wysokie jako ozdoby parkowej przestrzeni

Lampy parkowe pełnią ważne funkcje praktyczne, takie jak zapewnianie bardzo dobrej widoczności po zmroku czy rozpoznawanie twarzy lub konturów ciała z daleka. Powinny jednak także urozmaicać przestrzeń i nadawać jej charakterystycznego wyrazu.

Klosze lamp wysokich, jakie znajdziesz w ofercie prolamp.pl mogą być czworokątne, sześciokątne, kuliste lub miedziane. Możesz stworzyć oświetlenie w stylu mocno ozdobnym, vintage lub nowoczesnym, minimalistycznym. Efektowne formy lamp stworzone ze smakiem nie przytłaczają roślinnej przestrzeni, a jedynie ją uzupełniają.

Klosze umieszczone na ozdobnych słupkach prezentują się w bardzo ciekawy sposób, zarówno w dzień, jak i w nocy. To dodatkowy atut naszych propozycji.

 

Projektowanie oświetlenia parkowego – co jeszcze musisz wiedzieć?

Projekt oświetlenia parkowego powinien obejmować kosztorys oraz proponowane rozmieszczenie lamp na całej przestrzeni, z uwzględnieniem stref wymagających wzmożonego dostępu do światła. Konieczny jest także dobór odpowiedniej technologii.

Obecnie największą popularnością cieszą się lampy podłączane do sieciowego zasilania. Można nimi sterować w dowolny sposób, uruchamiają się automatycznie dzięki zamontowanym czujnikom zmierzchu. Zarządcy parków wybierając nowoczesne oświetlenie parkowe ułatwiają sobie zadanie i pozwalają na stworzenie przestrzeni przyjaznej dla spacerowiczów, także po zmroku.

 

W artykule Na co trzeba zwrócić uwagę przygotowując projekt oświetlenia parkowego znajdziesz jeszcze więcej praktycznych aspektów istotnych przy realizacji tego zadania.

 

>> Przeczytaj również: Mroczne części ogrodu - jak wprowadzić do nich światło?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email