Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Wysokie latarnie żeliwne - co warto o nich wiedzieć?

Wysokie latarnie żeliwne - co warto o nich wiedzieć?

 

Latarnie żeliwne, czyli lampy wysokie to sposób na oświetlenie ulic, chodników, alejek w parkach, skwerach, na promenadach i wielu innych miejscach publicznych. Rzadziej spotykane na prywatnych posesjach, także tam mogą oświetlać prywatne ogrody  i zapewniać dobrą widoczność otoczenia. Jakie są ich zalety i wady? Co sprawia, że elektryczne oświetlenie tego typu cieszy się tak dużą popularnością?

 

Lampy wysokie - krótka charakterystyka

 

Żeliwne lampy wysokie przede wszystkich cenione są za swoją wytrzymałość i długowieczność. Bez problemu radzą sobie w trudnych warunkach - mowa tutaj zarówno o pogodzie, jak i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ich mocna, solidna konstrukcja wytrzymuje próbę czasu w trakcie chłodnych i mroźnych zim, nie poddaje się silnym podmuchom wiatru oraz charakteryzuje się niewielkimi zniszczeniami w razie losowych zdarzeń. Z tego też powodu żeliwne latarnie są jednymi z najczęściej spotykanych w wielu miejscach użyteczności publicznej.

 

Z czego powstają wysokie lampy żeliwne?

 

W produkcji wysokich lamp żeliwnych brane jest pod uwagę wiele czynników - nie tylko ich wytrzymałość, wspomniany materiał, ale także funkcjonalność poszczególnych modeli oraz ich dekoracyjna forma. Wysokie lampy mogą sięgać nawet 350 cm, dzięki czemu oświetlają najbliższe im otoczenie i współgrają z innymi elementami architektury przestrzeni. Każda lampa składa się z trzech podstawowych elementów, do których zalicza się podstawę, maszt i oprawę oświetleniową.

Wspomniana oprawa to najczęściej czworokątne klosze oraz klosze w kształcie kuli. Dostępne są również sześciokątne klosze, których wiele interesujących propozycji znajdziesz w naszej ofercie, m.in. W4APK lub W5AP. W zależności od rodzaj oświetlenia, jakie chce się uzyskać oraz charakteru oświetlanego miejsca, można zdecydować się na klosze z mlecznego lub transparentnego szkła. Klosz mleczny zapewnia przyjemne, bardziej rozproszone światło. W przypadku kloszy transparentnych można spodziewać się mocnego, wyrazistego oświetlenia ulic.

 

Gdzie najczęściej spotyka się wysokie latarnie żeliwne?

 

Ze względu na koszty, z jakimi wiąże się inwestycja w wysokie lampy żeliwne, najczęściej decydują się na nie gospodarze miast, właściciele rozbudowanych aglomeracji biznesowych oraz właściciele dużych obiektów rekreacyjnych, turystycznych, rozrywkowych. Często spotyka się tego typu oświetlenie także w ogrodach będących ozdobą zamków, pałaców i innych kompleksów o historycznym charakterze.

Niemniej latarnie żeliwne na co dzień pełnią praktyczną i dekoracyjną funkcję na skwerach, w parkach miejskich, wzdłuż promenad, alejek. Oświetlają również teren szkół, uczelni, budynków urzędowych, budynków oświaty.

Z ich pomocą można w nietuzinkowy i atrakcyjny sposób zaaranżować przestrzeń, pamiętając jednocześnie o walorach danej miejscowości, jej historycznej, czy zabytkowej zabudowie. W oryginalnych projektach przestrzeni można uwzględnić latarnie o różnej wysokości. Finalny projekt i rezultat zależy od projektu architekta.

 

>> Przeczytaj również: Zalety i wady lamp tradycyjnych. Czy ich cena jest wadą?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email