Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Jaki kabel elektryczny umieścić w ziemi przy oświetleniu ogrodowym?

Jaki kabel elektryczny umieścić w ziemi przy oświetleniu ogrodowym?

 

Oświetlenie ogrodowe, jakie oferujemy na prolamp.pl wymaga zasilania elektrycznego, co jest dużą korzyścią. Z lamp możesz korzystać kiedy chcesz, przepięknie oświetlając wybrane miejsca w ogrodzie. Na etapie inwestycji trzeba jednak podjąć wiele ważnych decyzji m.in. wybrać dobrej jakości przewód elektryczny, który zapewni dostęp do prądu.

 

Kabel elektryczny do ziemi. Na jaki warto się zdecydować?

To, jaki kabel elektryczny najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie w dużej mierze zależy od ilości zastosowanych źródeł światła oraz napięcia, które ma przez niego przepływać. Jeżeli tworzysz instalację niskonapięciową 12-24 V, możesz w zasadzie zastosować każdy przewód o odpowiedniej ilości żył i przekroju dopasowany do ilości lamp. Kabel należy umieścić na głębokości ok. 1 metra, najlepiej w rurze ochronnej.

W przypadku chęci zastosowania instalacji z napięciem sieciowym lub systemu opartego na bardzo dużej ilości lamp (zdarza się tak w rozległych, wielohektarowych ogrodach), warto wybrać kabel o odporności napięciowej izolacji do 1 kV i przekroju żył 2,5 mm2. Zasada jest następująca: im większy teren chcesz oświetlić, tym kabel musi być grubszy. Oczywiście należy wybierać wyłącznie rozwiązania przystosowane do zastosowania w ziemi, których żyły są wzbogacone o dodatkowy płaszcz ochronny.

Zasady wykorzystania kabli elektrycznych w ziemi

Planowanie przestrzeni ogrodowej warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet już na etapie tworzenia projektu domu. Uda się dzięki temu bezinwazyjnie przeprowadzić prace ziemne. Szczególnie jest to ważne, gdy decydujesz się na elektryczne oświetlenie ogrodowe. Kable do ziemi wprowadzisz wtedy bez niszczenia już posiadanych sadzonek czy wytyczonych ścieżek.

Są zasady, których należy przestrzegać podczas układania kabli elektrycznych w ziemi:

  • unikaj przestrzeni, na których mają zostać umieszczone fontanny, baseny czy sadzawki. Choć przewody elektryczne muszą mieć wysoką klasę szczelności, jeżeli nie musisz, nie planuj ich prowadzenia pod instalacjami wodnymi,
  • unikaj prowadzenia kabli pod drzewami. Choć na początku nie będzie to problem ze względu na ograniczony system korzenny, z czasem korzenie rozrastają się i mogą uszkodzić instalację. Ponadto, w przypadku wichury, gdy drzewo przewróci się i teren trzeba będzie wykarczować, przewody również mogą zostać naruszone,
  • unikaj instalowania ich w miejscu sadzenia rabat kwiatowych, warzywnika. Przewody elektryczne nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie chemikaliów, a tych używa się przy opryskiwaniu kwiatów, warzyw i owoców. Preparaty do użyźniania gleby i nawożenia roślin mogą w znacznym stopniu wpłynąć na kondycję przewodów zasilających lampy.

Elektryczne oświetlenie na działce. Komfort, w który warto zainwestować

Oświetlenie elektryczne do swojego ogrodu możesz wprowadzić zawsze, ale najkorzystniej jest je zaplanować na etapie gospodarowania działki oraz budowy domu. Unikniesz niszczenia trawnika. Prowadzenie kabli nie będzie również ograniczone przez już istniejącą architekturę ogrodową oraz roślinność.

 

>> Przeczytaj również: Do czego służą słupki uliczne i parkingowe? Charakterystyka, montaż, zastosowanie

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email