Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Jak oświetlić zamek? Nocne zwiedzanie w komfortowych warunkach

Jak oświetlić zamek? Nocne zwiedzanie w komfortowych warunkach

 

W Polsce znajduje się wiele zabytkowych ruin zamków, a ich zwiedzanie jest pasją sporej grupy turystów. Jedną z najpopularniejszych tras jest Szlak Orlich Gniazd łączący Kraków z Częstochową. Na jego linii znajduje się wiele jurajskich zamków i warowni. Turyści chcą podziwiać ich piękno nie tylko w dzień, ale także w nocy. Do tego jednak niezbędne jest oświetlenie. Jakie sprawdzi się na zamku?

 

Klimatycznie oświetlony zamek w Ujeździe k. Opatowa – Krzyżtopór

 

Zamek w Ujeździe jest unikatem na skalę europejską. Budowla powstała w latach 1627-1644, jest otoczona fortyfikacjami bastionowymi. Przed powstaniem Wersalu była największą budowlą pałacową w Europie. Od 2018 ma status pomnika historii.

Zarządcy Krzyżtopora zdecydowali się na oświetlenie wyłącznie ściany frontowej, gdzie znajduje się wieża zegarowa. Umieszczono tam 2 latarnie rtęciowe. Turyści, którzy chcą jednak zobaczyć ten obiekt nocą, muszą wyposażyć się we własne halogeny, najlepiej 500-watowe. Pozwalają one na uzyskanie zadowalających efektów.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości Krzyżtopór został wzbogacony o stylizowane kinkiety dostępne w ofercie prolamp.pl. Taka inwestycja przysporzyłaby budowli jeszcze większą popularność, szczególnie nocną porą, gdy zwiedzanie zamków jest tak klimatyczne.

 

Efektownie oświetlony zamek w Chęcinach

 

Zamek w Chęcinach pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Jest obiektem zdecydowanie wartym zobaczenia, ze względu na bardzo dobrze zachowane ruiny. Ponadto odbywa się na nim wiele imprez cyklicznych m.in. Noc na Zamku, która obejmuje pokaz ogni, spotkanie z Białą Damą, potyczki szlacheckie czy dawne tańce.

W związku z takimi atrakcjami, zamek w Chęcinach jest bardzo dobrze oświetlony. Został wzbogacony o specjalne systemy, dzięki którym jego wieże mogą świecić na różne kolory. Np. z okazji obchodów państwowych, bardzo często wieże tego zamku królewskiego są podświetlane na patriotyczne biało-czerwone kolory.

Na uwagę zasługują również halogeny wbudowane w mury zamkowe. Dostarczają one światło we wszystkich możliwych zakątkach obiektu. Jesteśmy zdania, że lampy niskie i lampy średnie dostępne w stylizowanym wariancie w naszej ofercie na pewno w tym otoczeniu sprawdziłyby się znakomicie. Rozstawione na trasie zwiedzania także w ciągu dnia dodawałyby uroku dziedzińcowi.

 

Ogromny teren, który zyskał blask dzięki oświetleniu – Zamek w Ogrodzieńcu

 

Zamek w Ogrodzieńcu powstał na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy Bolesława Krzywoustego. Dziś turyści mogą zwiedzać tą efektowną budowlę zachowaną w bardzo dobrym stanie. Zamek pięknie wyglądała zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ posiada dostosowane oświetlenie, zarówno wewnątrz, jak na rozległym terenie zewnętrznym.

Na obszernym terenie podzamkowym na pewno bardzo dobrze sprawdzą się lampy wysokie np. model W52K z dwoma ozdobnymi kloszami umieszczonymi na efektownym słupku. Dostęp do dużej ilości światła dzięki tej propozycji jest jak najbardziej możliwy.

 

>> Przeczytaj również: Jak zbudować klimat oświetleniem w okresie letnim?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email