Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Na co trzeba zwrócić uwagę projektując oświetlenie uliczne?

Na co trzeba zwrócić uwagę projektując oświetlenie uliczne?

 

Oświetlenie uliczne usprawnia przemieszczanie się po mieście, gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo dla pieszych, jak i kierowców. Dziś jest projektowane przy użyciu nowoczesnych programów komputerowych. Pozwala to na rozmieszczenie lamp zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Projekt oświetlenia ulicznego – o czym musisz pamiętać?

Celem oświetlenia ulicznego jest poprawa komfortu widzenia, jak i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Każda grupa, która korzysta z ulicy czy chodnika powinna czuć się bezpiecznie, mieć zapewnione odpowiednie warunki do przemieszczania się. Okazuje się, że prawidłowo zainstalowana instalacja oświetleniowa jest w stanie zmniejszyć liczbę wypadków nawet o 30%.

Warto, aby na każdej ulicy znalazło się oświetlenie poprawiające komfort użytkowników, jak i wpływające na bezpieczne przemieszczanie się.

Dlaczego oświetlenie ma tak duży wpływ na bezpieczeństwo uliczne? Dostarczając odpowiednie natężenie światła i luminacji można zagwarantować bardzo dobrą widoczność nawet w trakcie najtrudniejszych warunków pogodowych, jak i podczas nocnych podróży.W Polsce wartość luminacji drogi o wysokim natężeniu ruchu szacuje się w granicach 2cd/m2.

Stworzenie projektu oświetlenia ulicznego jest bardzo ważne. Trzeba w nim uwzględnić różne ukształtowanie dróg, otoczenia, jak i natężenia ruchu. Nowoczesne oświetlenie musi być tworzone z udziałem wielu czynników. Trzeba również mieć świadomość, że instalacja nie jest na wieki. Po pewnym czasie trzeba będzie ją zmodernizować, ze względu na zmieniające się przepisy, jak i pojawianie się nowych, znacznie lepszych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

 

Oświetlenie uliczne – wymagania

Tworząc oświetlenie uliczne trzeba zwracać uwagę na kilka ważnych norm oraz rozporządzeń. Istotne jest dobranie odpowiedniego natężenia światła w różnych częściach miasta. Oprócz tego, warto pamiętać o inwestycji w nowoczesne systemy oświetleniowe, które nie powodują przykrych doznań wzrokowych, nie oślepiają kierowców ani pieszych. Lampy wysokie, czyli latarnie parkowe i uliczne spełniają wymagania stawiane przez normy, jeżeli tylko są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a wyłącznie takie propozycje znajdziesz w naszej ofercie.

Chcąc w prawidłowy sposób zaprojektować oświetlenie uliczne, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące normy:

  • CEN/TR 13201-1:2016-02 – Oświetlenie dróg. Część 1: Wytyczne dotyczące wyboru klas oświetlenia,
  • PN-EN 13201-2:2016-03 – Oświetlenie dróg. Część 2: Wymagania eksploatacyjne,
  • PN-EN 13201-3:2016-03 – Oświetlenie dróg. Część 3: Obliczenia parametrów oświetleniowych,
  • PN-EN 13201-4:2016-03 – Oświetlenie dróg. Część 4: Metody pomiaru efektywności oświetlenia,
  • PN-EN 13201-5:2016-03 – Oświetlenie dróg. Część 5: Wskaźniki efektywności energetycznej.

Stworzenie projektu oświetlenia ulicznego nie jest proste, wymaga sporej wiedzy, ale przygotowane w prawidłowy sposób poprawia bezpieczeństwo. Na prolamp.pl znajdziesz rozwiązania, które zagwarantują komfortowe korzystanie z chodników oraz ulic.

 

>> Przeczytaj również: Na co trzeba zwrócić uwagę przygotowując projekt oświetlenia parkowego?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email