Oprawy oświetleniowe do użytku zewnętrznego. Wymagania szczelności
Oprawy oświetleniowe do użytku zewnętrznego. Wymagania szczelności
Stopień szczelności opraw oświetleniowych umieszczanych na zewnątrz budynku jest bardzo ważny. Od tego parametru zależy, czy lampy posłużą przez dłuższy czas i czy będą w stanie skutecznie oświetlać teren ogrodu oraz dom podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. W zależności od tego, jaki stopień szczelności mają oprawy oświetleniowe, różni się sposób i miejsce ich montażu.
Stopnie IP, na które musisz zwrócić uwagę kupując oprawy oświetleniowe
Do wyboru masz:
- IP20 – wyłącznie do stosowania wewnątrz pomieszczeń,
- IP21, IP22 –oprawy można zastosować pod zadaszeniem,
- IP23 – oprawy do stosowania wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń i na zewnątrz,
- IP43, IP44 –można z ich pomocą oświetlić tereny otwarte,
- IP50 – mogą pracować w zapylonym środowisku,
- IP54 – oprawy bryzgoszczelne, które można wykorzystać w miejscach zapylonych i wilgotnych,
- IP60 – oprawy całkowicie zabezpieczone przed zbieraniem się pyłu,
- IP65, IP66 –oprawy odporne na strumień wody pod ciśnieniem, całkowicie wodoodporne,
- IP67 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie,
- IP68 – oprawy przystosowane do zanurzenia i pracy w wodzie. Mogą działać jako oświetlenie basenowe lub fontann.
Jakie oprawy oświetleniowe można zamontować na elewacji budynku?
Oprawy oświetleniowe, które chcesz umieścić na elewacji budynku muszą mieć IP44. Zyskują dzięki temu ochronę przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem. Nie straszny jest im nawet ulewny deszcz. Bardzo dobrze na elewacji domu wyglądają kinkiety żeliwne w różnych konfiguracjach pod względem wyglądu klosza.
Jakie oprawy oświetleniowe można zastosować, gdy będą znajdowały się pod zadaszeniem?
Jeżeli lampy zewnętrzne mają zostać umieszczone pod zadaszeniem, np. na zasłoniętym tarasie, można wybrać modele o niższych parametrach co do szczelności. W związku z tym, że takie lampy zyskują pełne zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z wodą i deszczem, wystarczy, aby miały IP23, czyli ochronę przed kroplami padającymi pod kątem 60 stopni od pionu.
Jakie oprawy oświetleniowe można zastosować na terenie działki?
Ogród, zarówno mały, jak i duży daje ogromną swobodę przy aranżacji oświetleniowej. Możesz postawić na oprawy oświetleniowe, które prezentują się atrakcyjnie, a jednocześnie mają bardzo dobre parametry techniczne. Podstawą jest, aby wszystkie lampy niskie oraz średniej wysokości, gdy standardowo umieszczane są przy podjazdach, krzewach lub małej architekturze, miały pełne zabezpieczenia przed wilgocią i strumieniami wody pochodzącymi z opadów atmosferycznych.
Największą popularnością do ogrodu cieszą się oprawy oświetleniowe mający IP65. Nie straszne są im strumienie wody z dowolnego kierunku. Możesz mieć pewność, że lampa nie ulegnie zalaniu podczas największych ulew. Charakteryzują się nieprzepuszczalną, odporną na zmienne warunki atmosferyczne obudową. Zazwyczaj klosze są wykonane z hartowanego szkła.
Często klienci wybierają lampy żeliwne, ponieważ mają pewność, że posłużą przez lata bez najmniejszych problemów. Istotne jest przy tego typu konstrukcjach, aby instalacja elektryczna miała zabezpieczenia w postaci uszczelek. Dzięki temu system energetyczny będzie chroniony przed czynnikami atmosferycznymi.