Szybkie wyszukiwanie

Wysokość lampy

Rogacze

Ilość punktów świetlnych

Rodzaj klosza

Solarne latarnie uliczne kontra elektryczne

Solarne latarnie uliczne kontra elektryczne

 

Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić ulice bez żadnego oświetlenia? Pogrążone w ciemności parki i miasta po zmroku stawałyby się skrajnie niebezpiecznie, na pewno mniej osób zdecydowałoby się na wieczorne spacery.

 

Pierwsze latarnie elektryczne pojawiły się w polskich miastach zaledwie 133 lat temu, ale odmieniły życie społeczeństwa, wprowadzając do niego jasność tuż po zmroku. Widoczność na ulicach zapewniła podniesienie poziomu bezpieczeństwa, zmniejszyła ryzyko wypadków.

Obecnie polskie miasta oświetlane są latarniami elektrycznymi, ale jest także pomysł na wprowadzenie solarnych latarni. Władze szukają rozwiązań chroniących środowisko naturalne, jak i zmniejszających koszty związane z utrzymaniem przestrzeni miejskiej. W związku z tym, że lampy uliczne są stałym elementem krajobrazu miast, trudno jest z nich całkowicie zrezygnować. W skali kraju pochłaniają jednak sporo energii elektrycznej, za którą muszą zapłacić podatnicy. Latarnie solarne ograniczają zużycie prądu.

 

Nowoczesne latarnie elektryczne

Pierwsze latarnie elektryczne w Polsce zostały zainstalowane w Częstochowie w 1887 roku. Była to wielka inwestycja, a w ślady za nią poszły inne miasta, takie jak np. Warszawa w 1904 roku. Najstarsze z nich można do dziś oglądać na placu Trzech Krzyży, gdzie występują w oryginalnej wersji.

Rozwój technologii sprawił, że dziś na polskich ulicach wykorzystuje się przede wszystkim lampy wysokie ograniczające zużycie energii elektrycznej, posiadające napięcie 220V i konieczność montowania żarówek o mocy do 100 W z gwintem E27. Źródła światła przy ulicach muszą być maksymalnie ekonomiczne, dlatego wykorzystuje się bardzo często także diody LED.

 

Solarne latarnie uliczne coraz częściej spotykane w polskich miastach

W wielu polskich miastach jest trend, aby instalować solarne latarnie uliczne. Zwykle składają się z kolektorów słonecznych, które w ciągu dnia ładują się, aby samodzielnie produkować prąd do oświetlenia dróg. To nowoczesne rozwiązanie chroni środowisko przed negatywnym wpływem spalin węglowych emitowanych podczas produkcji prądu. Czy jednak jest to rozwiązanie niezawodne?

Systemy solarne są zdecydowanie przyszłością, ale nie wszystkie rozwiązania gwarantują dostawy aż tak dużej ilości prądu, aby oświetlić ulice od zmroku aż do świtu. Może to być jedynie doraźne, wspomagające rozwiązanie na mniej uczęszczanych obszarach. Nadal jednak to elektryczne latarnie uliczne gwarantują bezproblemowe oświetlenie, którym w dodatku można sterować.

Największą wadą systemów solarnych jest brak kontroli nad tym, jak długo świecą oraz o której będą się uruchamiały. Może to stwarzać szereg problemów i uniemożliwiać prawidłowe oświetlenie przestrzeni miejskiej tak, aby była komfortowa dla wszystkich obywateli.

 

Nadal elektryczne lampy uliczne najlepiej sprawdzają się w miastach

Jeszcze trochę musi upłynąć zanim elektryczne lampy uliczne zostaną wyparte przez systemy solarne. Muszą powstać jeszcze bardziej niezawodne rozwiązania gwarantujące umiejętne sterowanie i zarządzanie oświetleniem, aby tego typu lampy sprawdziły się na całym obszarze miejskim.

 

>> Przeczytaj również: Jak efektownie oświetlić taras?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Siedziba firmy
PROLAMP - Lampy żeliwne
marker ul. Pszczyńska 44-240 Żory (woj. śląskie)
+48 502 979 222
email