Jak zaplanować ogrodową instalację elektryczną? Zasady, których musisz przestrzegać przy planowaniu elektrycznego oświetlenia ogrodowego
Jak zaplanować ogrodową instalację elektryczną? Zasady, których musisz przestrzegać przy planowaniu elektrycznego oświetlenia ogrodowego
Musisz bardzo dokładnie przemyśleć ułożenie instalacji elektrycznej w ogrodzie, ponieważ wprowadzenie zmian w przyszłości będzie wiązało się z kolejnym przekopaniem terenu. Konieczne jest wykonanie projektu instalacji, a dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zniszczeń.
Zalecane jest, aby zaplanować instalację elektryczna w ogrodzie jeszcze zanim posadzisz drzewka, krzewy, kwiaty oraz zasiejesz trawę. Kopiąc rowy na kable i tak wszystko uległoby zniszczeniu, dlatego o tego typu pracach warto pomyśleć już na etapie budowy domu.
Instalacja elektryczna w małym ogrodzie. Jak wykonać ją najlepiej?
W przypadku niewielkich działek, w zupełności wystarczy, aby instalacja elektryczna w ogrodzie była zarządzana przez dwa gniazdka wtyczkowe umieszczone na elewacji budynku. Każdy wyłącznik musi mieć zabezpieczenie nadmiarowe 16 A. Ponadto, w skład instalacji musi wchodzić wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA.
Instalacja elektryczna w dużym ogrodzie. Jak wykonać ją najlepiej?
Będąc szczęśliwym posiadaczem dużej działki, oprócz zastosowanych w przypadku niewielkich ogrodów rozwiązań, zaplanuj dodatkowy punkt poboru energii elektrycznej bezpośrednio na terenie zielonym. Należy stworzyć go z dwubiegunowego gniazdka wtyczkowego ze stykiem ochronnym. Gniazdko należy umieścić w specjalnej skrzynce z tworzywa sztucznego osadzonej na betonowym fundamencie. Istotne jest, aby zastosowane opakowanie miało szczelność na poziomie IP67.
Oczywiście musimy wiedzieć, że gniazdka wtyczkowe stosowane na otwartym terenie mające napięcie 230 V, tak jak wszystkie lampy oferowane przez prolamp.pl, muszą posiadać zabezpieczenie w postaci obudowy hermetycznej i spełniać oznaczenia IP65. Obowiązkowo gwiazdko musi posiadać styk ochronny w postaci bolca.
Jak przebiega układanie kabli elektrycznych w ziemi?
Kabel bez osłon, dzięki któremu lampy wysokie zyskają dostęp do energii elektrycznej, należy umieścić na głębokości 70 cm. Jeżeli nad ich powierzchnią ma znajdować się chodnik, głębokość należy zmniejszyć do 50 cm.
W przypadku zastosowania kabla z osłonami, możesz umieścić je na głębokości 40 cm. Pamiętaj, aby zachować przy tym margines dodatkowych 10 cm głębokości, na których zostanie umieszczona podsypka z piasku. Tego rozwiązania nie musisz stosować, gdy grunt sam w sobie jest piaszczysty.
Zadbaj o profesjonalne zaprojektowanie instalacji elektrycznej w ogrodzie
Bez prądu w ogrodzie jesteś skazany wyłącznie na stosowanie oświetlenia solarnego. Warto więc dać sobie możliwość na zainwestowanie w wysokiej jakości lampy, które są zasilane prądem. Plan punktów elektrycznych trzeba jednak wykonać w taki sposób, aby cały system był zabezpieczony przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, nieuchronnych w polskim klimacie. Wystarczy jednak, że zainwestujesz w szczelne obudowy do gniazdek, a deszcz w żaden sposób nie wpłynie na działanie instalacji zasilającej wszystkie lampy ogrodowe.